Uszczelki oringi, końcówka prądowa
Aby rzeczy, niezbędne w codziennym życiu, takie jak maszyny, urządzenia, samochody działały sprawnie powinny być wykonane z wysokiej jakości materiałów, w tym uszczelek. Oringi to proste i bardzo użyteczne typy uszczelek.Ich aplikacja jest łatwa, a ceny rynkowe niskie, co powoduje że są często używanym uszczelnieniem w różnych urządzeniach.
Uszczelki Oringi, specyfikacja
Oringi to pierścienie uszczelniające, które mają przekrój koła. Wykonane są z materiałów elastromerowych (m.in. H-NBR, NBR, Aflas, FPM, VMQ, EPDM, SBR, CR, PU, PTFE). Zastosowanie oringów w aplikacjach wymaga małą ilość miejsca, są one dostępne w różnych rozmiarach i w bogatej gamie wersji materiałowych. Materiał oringu zależny jest od warunków, w których ma pracować ta uszczelka. Duża ilość materiałów, z których produkuje się oringi stwarza możliwość doboru odpowiednich uszczelnień w różnych typach aplikacji. Wybierając materiał oringów należy zwrócić uwagę na temperaturę i uszczelnianie medium. Oringi produkuje się w rozmiarach calowych i metrycznych. Średnica oringu w rozmiarze metrycznym zmienia się co 1mm, przekrój zaś co 0,5 mm.
Oringi, zastosowanie
Oringi są elementami uszczelniającymi działającymi dwustronnie, używane są przede wszystkim w zastosowaniach statycznych. Możliwe jest jednak wykorzystanie oringów w uszczelnianiu dynamicznym (w siłownikach pneumatycznych i hydraulicznych) i jako uszczelnienie ruchu obrotowego. Oringi stosowane są również jako paski napędowe w miejscach gdzie przenoszone są nieduże siły. Tradycyjne oringi pracują zazwyczaj w temperaturach -40 stopni do 210 stopni Celsjusza, mogą uszczelnić wysokie ciśnienia. Ciśnienie, które są w stanie uszczelnić oringi zależy od: temperatury pracy, medium uszczelnianego, luzu pasowania i sposobu montażu. Na rynku dostępne są oringi: do uszczelniania łożysk, tłoków, tłoczysk, do pneumatyki i hydrauliki, do amortyzatorów, pomp, chemii technicznej, do urządzeń medycznych i gastronomicznych, w wężach ogrodowych, w sprzętach działających pod wodą (np. butle do nurkowania), w urządzeniach, które stykają się z cieczami i olejami np. w systemach klimatyzacji, zbiornikach oleju.
Końcówka prądowa, budowa, wykorzystanie
Końcówka prądowa jest częścią chwytu spawalniczego, posiada niewielkie rozmiary i jest dość tania. Końcówka przekazuje prąd do drutu spawalniczego, wówczas prąd styka się między ścianką otworu końcówki i drutem. Głównym materiałem, z którego produkowane są końcówki jest miedź (ma bardzo dobrą przewodność elektryczną). Najbardziej popularny i tani stop miedzi, z którego wytwarza się końcówki to DIN 2.0090 Cu – DHP, czyli miedź odtleniana fosforem. Końcówki utwardzane o wyższej jakości wykonane są ze stopów miedzi z domieszkami pierwiastków, takich jak: DIN 2.1291 (CuCr) i FTC DIN 2.1293 (CuCrZr).
Zużycie końcówek
Końcówki ulegają tzw. erozji elektrycznej. Proces ten powstaje w wyniku wytapiania się, powiększania otworu końcówki. Ważne jest zwracanie uwagi na wysoką przewodność końcówki. Wówczas sposób przekazania przez końcówkę prądu elektrycznego do drutu staje się płynniejszy.
Najnowsze komentarze