Pages Menu

Categories Menu

Posted by on maj 12, 2019 in Wnętrza |

Gładź szpachlowa w proszku czy gotowa masa? Gładź szpachlowa gotowa czy w proszku.

Gładź szpachlowa to materiał niezbędny w pracach budowlanych. Najczęściej wykorzystuje się go do tworzenia gładzi gipsowych na ścianach.

Gładź szpachlowa gotowa czy w proszku – którą gładź wybrać?

Gotowa gładź szpachlowa jest stosunkowo nowym produktem na rynku budowlanym. Tradycyjnym i od dawna dobrze znanym materiałem jest gładź gipsowa w proszku, którą rozrabia się z wodą. Gotowa gładź nie wymaga dodatkowym przygotowań, wystarczy tylko ją wymieszać i można używać ją od razu bez dodatku innych substancji.
Przygotowanie gładzi sypkiej wymaga nieco większej ilości czasu i pracy. Na początku należy przygotować czyste naczynie, w którym otrzymamy produkt zdatny do użytku. Proszek mieszamy mechanicznie albo ręcznie z odpowiednią ilością wody (trzeba zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie proporcje proszku i wody). Mieszamy aż do uzyskania jednorodnej konsystencji. Po upływie 5 minut produkt należy ponownie wymieszać. W przypadku gotowej gładzi czas przydatności do użycia jest nieograniczony, a w przypadku proszku wynosi on 1-2 godziny. Różnice są widocznie także w cenie – produkt gotowej masy jest około 30 % droższy. Gotowa gładź pozwala na nakładanie bardzo cienkich warstw (o grubości 1mm). Nie wymaga też gruntowania, co pozwala zaoszczędzić czas i materiał. Czas na utwardzenie potrzebny do nałożenia kolejnej warstwy to minimum 6 godzin.

Przy wyborze gładzi szpachlowej powinniśmy zastanowić się na czym zależy nam najbardziej: na oszczędności czasu czy pieniędzy. Gotowy produkt jest droższy, ale pozwala zaoszczędzić czas.