Pages Menu

Categories Menu

Posted by on mar 30, 2019 in Wnętrza |

Umywalka… i co pod nią? Z czego zrobić blat pod umywalkę?

Łazienka to element domu, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Jest to miejsce naszego codziennego użytku i relaksu. Kiedy już uporaliśmy się z dylematem ‘’wanna czy prysznic’’ kolejnym punktem spornym jest umywalka, a raczej… co pod nią? Czy pod umywalką powinny znaleźć się niewielkie szafki czy może zwykły, pojedynczy blat? Jeżeli zdecydujemy się na ten drugi pomysł należy zastanowić się z czego zrobić blat pod umywalkę. No właśnie – z czego?

 

Wybór materiału

Odpowiedni rodzaj materiału jest bardzo ważnym elementem, należy dobrać go tak, aby mógł służyć nam przez długie lata. Do wyboru mamy kilka rozwiązań. Możemy postawić na szkło i ceramikę lub przeciwnie – na drewno (najlepiej egzotyczne, najlepiej znoszą kontakt z wodą). Doskonale sprawdzają się również kamienie takie jak granit czy marmur lub kompozyty przypominające kamień. Umywalkę można postawić także na podwyższanym blacie, jednak należy pamiętać o bezpiecznym montażu, tak, aby nie uszkodzić łazienkowej ściany.

Jak samemu i z czego zrobić blat pod umywalkę?

Możesz kupić gotowy blat lub zrobić go sam – na wymiar. Najczęściej wybieranym do tego materiałem są płyty OSB oraz MFP. Poza tym do konstrukcji blatu mogą posłużyć nam również płyty cementowo-włóknowe lub gipsowo-kartonowe. Aby nadać blatu walorów dekoracyjnych i zabezpieczyć go przed przenikaniem wody, należy zastosować glazurę.
Blat wykonany samodzielnie na pewno przyniesie nam dużo większą satysfakcję z użytkowania.

Niezależnie od tego jaką formę zastosujemy – czy kupimy gotowy produkt u producenta, czy też wykonany blat samodzielnie warto pamiętać, aby jej styl wpasowywał się w ogólny charakter wnętrza. Umywalka i to co pod nią powinna być spójnikiem w całej aranżacji łazienki.