Białko ziemniaczane w hodowli trzody chlewnej
Stosowanie ziemniaków w hodowli trzody chlewnej
Obecnie niezwykle rzadko stosuje się same bulwy ziemniaka jako podstawowy składnik żywienia trzody chlewnej. Świnie karmi się raczej produktami ubocznymi w przerobie ziemniaka. Jak się okazuje w Polsce uprawia się coraz mniej ziemniaka. Głównym powodem jest zmniejszenie jego udziału w żywieniu zwierząt hodowlanych. Obecnie nie jest to podstawowa roślina na paszę. Zmienił się bowiem sposób żywienia trzody chlewnej. W dzisiejszych czasach coraz więcej gospodarstw decyduje się na żywienie świń paszami treściwymi, a nie objętościowymi. Pasze treściwe pozwalają osiągnąć lepsze rezultaty w hodowli, są również lepiej dostosowane do potrzeb pokarmowych trzody chlewnej. Ziemniaki są również roślinami, które przy uprawie wymagają dużej ilości pracy. Z tego też względu większość dużych gospodarstw odeszło od żywienia świń ziemniakami. Takie hodowle można znaleźć raczej tylko w małych gospodarstwach
Białko ziemniaczane w hodowli świń
Należy jednak pamiętać, że ziemniak posiada dużą ilość skrobi. Jest to więc pasza typowo dodająca energii. Ziemniaki mają równocześnie niewielką zawartość białka. Równocześnie pod względem jakości białko ziemniaczane jest znacznie bardziej korzystne niż białko sojowe czy rzepakowe. Białko z ziemniaków ustępuje nieznacznie białku, które pochodzi od zwierząt. Jest to więc produkt wartościowy i warto go podawać zwierzętom.
Z tego też względu białko ziemniaczane jest często stosowane jako składnik mieszanek paszowych dla świń. Sposób produkcji białka z ziemniaka jest dosyć prosty. Jest to składnik, który pozyskuje się jako produkt uboczny przerobu ziemniaków. Powstaje w momencie uzyskiwania skrobi z bulw ziemniaków. Co ciekawe białko z ziemniaka składa się w znaczącej większości z suchej masy, z czego około 80 procent stanowi wartościowe białko. Białko to zawiera duże ilości lizyny, treoniny, metioniny oraz tryptofanu. Jest to jedno z najbardziej wartościowych źródeł białka roślinnego. Jest porównywalne do białka pochodzącego ze zwierząt. Produkt ten jest więc dobrym składnikiem pasz dla zwierząt i warto go stosować.
Wady stosowania białka ziemniaczanego w hodowli
Niewątpliwą wadą białka z ziemniaka jest cena. Z tego też względu popularność tego produktu wśród hodowców jest niewielka. Jest to bowiem białko dwukrotnie droższe niż sojowe. Cena białka z ziemniaka niekiedy jest porównywalna do białka pochodzącego od zwierząt. Z tego też względu białko z ziemniaka nie jest stosowane jako pasza wykorzystywana do tuczu świń. Jest jednak częstym składnikiem mieszanek paszowych dla prosiąt, ponieważ stanowi dobrą alternatywę dla pasz odzwierzęcych.
Wiele hodowców stosuje zatem białko z ziemniaków w pewnym okresie życia świń. Jest to całkowicie uzasadnione i słuszne postępowanie. Białko to jest niezwykle wartościowym składnikiem, dobrze przyswajalnym i chętnie pobieranym przez świnie. Z tego względu warto szukać mieszanek, które w swoim składzie posiadają ten cenny surowiec.
Najnowsze komentarze