Pages Menu

Categories Menu

Posted by on mar 16, 2021 in Wnętrza |

Planowanie ogrodu krok po kroku

Piękny i zadbany ogród to ozdoba każdego domu oraz jego przedłużenie. To miejsce na relaks oraz odpoczynek z całą rodzina. Nic w nim nie może być przypadkowe i nieprzemyślane. Dlatego, aby cieszyć się pięknym ogrodem trzeba go wcześniej starannie zaplanować.

Jak zaplanować ogród ?

Zacznij od przemyśleń do jakich celów będzie Ci służył ogród. Czy tylko wypoczynkowych, a może mają w nim znajdować się większe obiekty ( zjeżdżalnia, mini plac zabaw lub huśtawka ogrodowa). Wielkość ogrodu także jest uzależniona od rozmiarów działki jaką posiadasz. Dobierz starannie rodzaj roślin oraz dokładne ich rozmieszczenie. Tutaj należy wziąć pod uwagę rodzaj gleby, nasłonecznienie oraz optymalne warunki do prawidłowego rozwoju konkretnych roślin. Również odstępy w sadzeniu są bardzo ważne, gdyż roślinność się rozrasta i to nie raz nawet bardzo. Wszystko co chcesz, aby się znalazło w ogrodzie przelej na papier – bez tego ani rusz. Musisz dokładnie mieć wszystko rozplanowane, aby wykonanie poszło sprawnie.

Etapy realizacji ogrodu

Masz już pomysł na ogród marzeń, przelałeś wszystko na papier i nie wiesz od czego zacząć. Oto kilka rad jakimi etapami powinna przebiegać praca nad nowym ogrodem.

  1. Oświetlenie. O tym musisz pomyśleć na samym początku prac, gdyż może okazać się, że będą potrzebne przekopy, aby podprowadzić kabel.
  2. Równanie terenu. Jeżeli masz nierówny teren to może być konieczność jego wyrównania ( nadsypanie lub wybranie ziemi). Jeżeli grunt jaki posiadasz nie wymaga równania to ten etap można pominąć.
  3. Wytyczenie ścieżek. To bardzo ważne aby już teraz dokładnie wytyczyć gdzie będą znajdowały się ścieżki. Jeżeli w planach masz kostkę, płyty lub obrzeża to idealny moment na ich ułożenie.
  4. Przygotowanie gleby. Glebę należy odpowiednio przygotować pod posadzenie roślin. Najlepiej całkowicie zedrzeć humus, oczyścić ją z kamieni( jeśli jest taka potrzeba) oraz odżywić ja w składniki odżywcze odpowiednimi nawozami.
  5. Posadź wybrane rośliny zgodnie z wcześniejszym planem oraz zasiej nowy trawnik.
  6. Pielęgnuj swój ogród. By cieszyć się pięknym i zadbanym ogrodem musisz nauczyć się dbać odpowiednio o rośliny jakie posiadasz oraz o trawnik.