Pages Menu

Categories Menu

Posted by on paź 30, 2020 in Wnętrza |

Nowoczesne oświetlenie w mieszkaniu

Aranżowanie wnętrz nowego mieszkania lub domu, to jedna z najprzyjemniejszych przyjemności, która czeka na inwestorów po wielu tygodniach, miesiącach, a czasem i latach oczekiwania na własne cztery ściany. Aranżując swoje wnętrza w sposób nowoczesny należy zachować jednak rozwagę i dokładnie przemyśleć każdy kolejny zastosowany element wyposażenia. Jednym z ważniejszych elementów, który ma wpływ na komfort i ogólne wrażenie aranżacyjne, jest oświetlenie, które odpowiednio zaaranżowane pozwala uzyskać interesujące rezultaty.

Ilość

Nowoczesne aranżacje charakteryzują się przede wszystkim dużą przestrzenią i dostępem do światła. Najlepszą przestrzenią zapewniającą duży dostęp do światła są pokoje z dużymi oknami wychodzącymi na odpowiednie strony świata. Duża ilość naturalnego światła słonecznego pozwala zaaranżować pomieszczenie w dowolny sposób, nawet w ciemniejszych barwach, jednocześnie nie tracąc światła. Niestety w mniej oświetlonych światłem naturalnym pomieszczeniach, konieczne jest zastosowanie oświetlenia sztucznego, które zastąpi promienie słoneczne. Wpływ na jakość oświetlenia ma przede wszystkim ilość lamp w danym pomieszczeniu. Zapewniając jedno lub dwa punkty na suficie oraz dodatkowe lampy stojące lub znajdujące się na bocznych ścianach, można manipulować ilością światła o każdej porze dnia lub wieczorem. Zbyt mała ilość oświetlenia to nie tylko ciemność, lecz utrata możliwości dostosowywania światła do własnych potrzeb.

Oświetlenie na suficie

Najpowszechniejszymi lampami sufitowymi nadal pozostają plafony oraz tak zwane żyrandole o dowolnych kształtach. Plafon ma za zadanie przede wszystkim zapewnić równomierne oświetlenie w całym pomieszczeniu, poprzez rozproszenie światła w każdą stronę. Natomiast żyrandole dają możliwość skupienia światła w określonym miejscu. Doskonałym miejscem na zastosowanie tego typu żyrandola jest duży pokój. Zamontowanie dużego żyrandola nad stołem, pozwoli na zapewnienie doskonałego oświetlenia w trakcie wszystkich posiłków oraz podczas uroczystości i spotkań rodzinnych. Wybór żyrandola lub lampy z kilkoma żarówkami, które można kierować w dowolny sposób na różne strony, to świetny sposób na manipulowanie strumieniami światła w poszczególnych pomieszczeniach.

Dodatkowe oświetlenie

Oprócz lamp sufitowych, w większości pomieszczeń należy także pomyśleć o dodatkowym oświetleniu w postaci kinkietów, lamp stojących oraz żarówek montowanych czasem także i w poszczególnych meblach. W kuchni na przykład, zastosowanie wyłącznie głównej lampy sufitowej to zdecydowanie za mało. Najczęściej spędzając czas na przygotowywaniu posiłków zasłania się dostęp do światła powodując cień. Dlatego też świetnie sprawdzają się lampki montowane pod wiszącymi szafkami kuchennymi, które doświetlą blat roboczy. Na klimat w sypialni z kolei wpływ mają lampki nocne o stonowanej barwie światła, które pozwalają na stworzenie klimatycznej i komfortowej atmosfery, która w sypialni jest w szczególny sposób ważna i istotna.

Artykuł powstał dzięki wojciechkielce.pl