Pages Menu

Categories Menu

Posted by on mar 23, 2017 in Inne |

Rodzaje protokołów adresów IP

W całym systemie tworzenia adresów ip możemy wyróżnić kilka rodzajów zapisywania adresów. Nie tylko podstawowa funkcja pokaż moje ip jest nam potrzebna do wiedzy na temat naszego adresu ip, warto wiedzieć jakie są rodzaje zapisywania protokołów ip. Wśród takich właśnie protokołów wyróżniamy:
IPv4 na ten moment jest on najczęściej używaną formą zapisu adresów ip. Jest to zapis trzydziestodwu bitowych liczb całkowitych. Pula adresów IP w wescji IPv4 zaczęła się powoli wyczerpywać pod ilością urządzeń w dzisiejszych czasach, dlatego też stworzono kolejne wersje.

 

IPv5 miała to być piąta wersja protokołu IP, w swojej strukturze miała rozszerzać możliwości poprzedniego protokołu IPv4, jednak nie przypadła do gustu użytkownikom i tym samym nie zyskała zbyt wiele popularności.
IPv6 jest szóstą wersją protokołu IP, w której występują nie jak w przypadku wcześniejszych trzydziestodwu bitowe długości adresów, ale o długości aż sto dwadzieścia osiem bitów.
Te różne rodzaje zapisywania adresów ip pozwalają nam nadal swobodnie korzystać z wielu połączonych ze sobą urządzeń, aby sprawdzić jaki rodzaj protokołu mamy u siebie wystarczy, że wejdziemy w opcję pokaż moje ip w wierszu poleceń w systemie Windows XP wpisując komendę “ipconfig”