Pages Menu

Categories Menu

Posted by on kwi 30, 2019 in Wnętrza |

Drewniane schody – jaki materiał wybrać? Schody wewnętrzne betonowe obłożone drewnem.

Pięknie i odpowiednio wykonane schody nadają charakteru całemu wnętrzu. Mogą być wykonany tylko i wyłącznie z drewna lub jedynie pokrywać betonową konstrukcję. Schody wewnętrzne betonowe obłożone drewnem nadają wnętrzu urokliwego charakteru. Są też trwałe, bezpieczne i stabilne.

Wybór materiału

Do wykończenia schodów świetnie nadają się takie gatunki drzew jak dąb, buk, jesion czy orzech. Są odporne na ścieranie i mają wiele walorów estetycznych. Najczęściej wybieranym materiałem jest jednak dąb. Twardy i ciężki materiał doskonale nadaje się zarówno do wykończenia schodów wewnętrznych jak i zewnętrznych. Jest odporny na ścieranie i bardzo trwały. Możemy zdecydować się także na gatunki drewna egzotycznego, np. merbau, jatopa czy mahoń. Ich wytrzymałość jest kilkakrotnie wyższa od większości europejskich gatunków, co przekłada się na cenę produktu – odmiany egzotyczne są dużo droższe od gatunków rodzimych i europejskich. Niezależnie od gatunki jaki wybierzemy surowiec powinien cechować się I klasą, co oznacza jednolitą barwę, brak sępów i prostolinijne usłojenie.

Impregnacja

Każde drewno wymaga impregnacji i konserwacji w celu przedłużenia czasu jego użytkowania. Odpowiednia pielęgnacja zapewni nie tylko ochronę zewnętrzną, ale pozwoli nadań drewnu kolorytu i blasku. W tym celu stosuje się produkty przeznaczone specjalnie do drewnianych powierzchni, są to m.in. oleje, lakiery i bejce. Preparat powinien być dobrany do gatunku drewna i rodzaju powierzchni.